free flash templates on free flash templates

     A méhekről

A méhek (Apis mellifera L.= mézgyűjtő méh) azon kevés állatfajok körébe tartoznak, amelyek családban élnek. Ám ez különbözik az emberi társadalmi berendezkedés ugyanezen szóval kifejezett fogalmától. A méhcsalád legfontosabb egyede a méhanya, vagy "méhkirályné". Egy családban egy anya található.
Ő a család létrehozója. Fő feladatai a család összetartása, és a szaporodás.
Vele együtt maradó gyermekei a munkásméhek vagy dolgozók, illetve a herék.
A munkásméhek nőneműek, a herék pedig hímneműek. A család tagjai közt munkafelosztás van, és testük is feladatukhoz módosul. Érdekes tény, hogy a család nőnemű egyedei közt megoszlik a szaporítás és az ivadékgondozás.
Az anyának fejlett a petefészke, viszont nem fejlődik garatmirigye, és viaszmirigye sem. A munkásméhek esetében utóbbi kettő a fejlettebb: a garatmirigyük váladékával kevert nektár a méz, a viaszmirigy által termelt viasz pedig az otthonuk építéséhez szükséges legyen az egy védelmet nyújtó faodú, vagy egy méhész által kihelyezett kaptár.

A méheket a méhészek tartják és tenyésztik. Ilyen esetben a méhek kaptárokban élnek. A munkásméhek télire táplálékot gyűjtenek.
A méhész elraktározott eleségüknek, a méznek, és egyéb méhészeti termékeknek egy részét elveszi. Ez a méhészkedés alapja, ezért tartjuk, és tenyésztjük a méheket. Ám összegyűjtött táplálékuk elvétele nem jelent egyértelmű kizsákmányolást: a méhész kaptárok formájában biztonságos életteret nyújt a méhek számára, vándorlással folyamatos legelőt biztosít számukra, védi őket a kórokozók, kártevők által okozott veszélyektől.

Magyarországon és a környéken a krajnai méhfajtát tenyésztjük. Tudós szakemberek szerint jól bevált, természeti és környezeti viszonyainkhoz tökéletesen alkalmazkodó fajta.